Building Green CPH i transformation med nyt, internationalt program

Ligesom hele byggebranchen skal transformere mere, går Nordens største event om bæredygtighed i byggeriet, Building Green CPH, også igennem en transformation. Eventen bliver meget mere international og får endnu mere plads i Lokomotivværkstedet, og nu løfter de sløret for årets store program.

Building Green CPH løber i år af stablen den 29. og 30. oktober i de rå og inspirerende lokaler i Lokomotivværkstedet med temaet ”Scaling for Enough”. På programmet er der topnavne fra ind- og udland inden for arkitektur og byggeri og inspiration fra både små pionerprojekter og internationale projekter i stor skala. De besøgende kan også glæde sig til at høre flere navne, der ikke er fra byggebranchen, som kan give nye perspektiver og inspiration.

Vi har oplevet en større interesse fra det internationale publikum, og vi har set effekten af det styrkede netværk, der kan opstå på tværs af landegrænser, og derfor åbner vi mere op for et internationalt publikum og gør 25 % af programmet engelsk. Vi er stolte over at kunne lancere et program i år, der viser bredden i byggebranchen med masser af talere i verdensklasse, og hvor der også er mange nye navne på – en langt højere andel end normalt, fortæller Sarah Elhauge, direktør, Building Green.

Hvornår er nok ”nok”?

Temaet ”Scaling for Enough” er omdrejningspunktet for alle de mange talere, debatter og sessioner på de fem scener. Med temaet vil Building Green invitere branchen til at debattere, hvordan vi kan skalere løsninger og samtidig kende vores grænse for ’nok’. De vil være med til at skubbe byggeriet i en retning, hvor vi skruer ned for det unødvendige, mindsker forbruget, træffer kloge valg og skalerer de ”gode” løsninger, så vi går mod en mere bæredygtig byggebranche i fremtiden.
En af de inspirerende navne, der kan give byggebranchen et nyt perspektiv på, hvornår nok er ”nok”, er professor og bestseller-forfatteren Svend Brinkmann, der på Building Green CPH vil tale om at stå fast i en flydende tid. Han kommer til at udfordre forestillingen om uendelig vækst, og så vil han sætte tanker om, hvad det vil sige at leve et godt liv i en verden med begrænsede ressourcer:

– Der er store psykologiske gevinster ved bæredygtighed. Det behøver bestemt ikke at være et afsavn, når der omstilles til bæredygtighed – snarere tværtimod, fortæller han.

Andre talere uden for byggebranchen på programmet er blandt andet Laura Storm, der er ekspert i regenerativ ledelse, social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen, kommunikationsrådgiver Astrid Haug, buddhistisk lærer Marie Kronquist og Iben Maria Zeuten, der er journalist og startede initiativet Ryd fladen for klimaet.

Inspiration i stor skala

Udover at undersøge, hvornår nok er ”nok”, vil Building Green CPH og temaet også sætte fokus på, hvordan vi kan finde og skalerede de løsninger, der kan gøre en reel forskel, så de bliver tilgængelige for hele branchen. Det kræver, at nogle går forrest, tænker stort og skaber erfaringer i en skala, som resten af branchen kan lære af.

Derfor har de også toparkitekter fra hele verden på programmet, og en af dem, der tør drømme stort og er pragmatisk og løsningsorienteret, er Bjarke Ingels, der er grundlægger af BIG og manden bag utallige ikoniske bygninger over hele verden. En anden er den indiske arkitekt Anupama Kundoo, der er professor på Technische Universität Berlin, der er kendt for sit store arbejde med materialer og social bæredygtighed. På programmet er også arkitekt og co-founder fra Snöhetta Kjetil Trædal Thorsen, founding partner hos Helen & Hard Siv Helene Stangeland, Helle Lis Søholt, der er CEO og founding partner hos Gehl Architects, og mange flere.

Se programmet og hent din gratis billet til Building Green CPH her.

Flere artikler
Bliv inspireret af ambitiøse og inspirerende projekter